Na samym szczycie wzniesienia zwanego „Łysą Górą” we wsi Szczepanowice, znajduje się mogiła w formie kopca ziemnego. Mogiła zwieńczona jest współczesnym metalowym krzyżem, pod którym znajduje się marmurowa płyta z napisem „TU SPOCZYWA 49 ŻOŁNIERZY RÓŻNYCH NARODOWOŚCI. 35 ARMII AUSTRO-WĘGIERSKIEJ I 14 ARMII ROSYJSKIEJ POLEGŁYCH W PIERWSZEJ WOJNIE ŚWIATOWEJ 1914.” Przed nią stoją dwa drewniane krzyże z dwuspadowym daszkiem, jeden łaciński drugi prawosławny. Na krzyżu łacińskim tabliczka z napisem „Tu spoczywa 35 żołnierzy różnych narodowości armii austro-węgierskiej poległych w pierwszej wojnie światowej 1914 roku.” Na krzyżu prawosławnym tabliczka z napisem „Tu spoczywa 14 żołnierzy różnych narodowości armii rosyjskiej poległych w pierwszej wojnie światowej 1914 roku”. Z informacji otrzymanych od okolicznych mieszkańców najprawdopodobniej poległych żołnierzy pochowano w miejscu zbiorowego grobu ofiar cholery. Ze wzniesienia roztacza się ładny widok na okoliczną wieś i pola.
Cmentarz założony został na planie prostokąta. Otoczony z czterech stron murkiem z betonowych bloczków. Od strony południowo – zachodniej betonowa ściana pomnikowa złożona z krzyża o szerokich ramionach zakończonego gzymsem, na którym była ustawiona urna. Na skrzyżowaniu ramion owalny wieniec cierniowy z datą pośrodku „1914”. Pod ramionami krzyża duże stojące tablice z motywem krzyży. Odcinki muru przylegające do kompozycji pomnikowej zwieńczone balustradą. Pośrodku kwatery kamienny postument z uskokiem i zaokrąglonymi górnymi krawędziami; zwieńczony kamienną rzeźbą austriackiej czapki wojskowej na wiązankach szarotek, poniżej na licu widnieje inskrypcja: „HIER RUHEN/6 KAISER JÄGER TIR.K.J.R.N 1/GEFALLEN 18.XI.1914”.
W czasie bitwy o Kraków, na przełomie listopada i grudnia 1914 r., w okolicach Goszczy utknęło natarcie węgierskiego VI korpusu. Poległych lub zmarłych z ran żołnierzy grzebano w miejscu starego cmentarza parafialnego. Dawny cmentarz parafialny w pamięci mieszkańców miał być również miejscem spoczynku powstańców z 1863 r. W pobliskim dworze kwaterował w marcu 1863 r. generał Marian Langiewicz. Cmentarz otoczony jest drzewami oraz krzewami. Punktem centralnym jest krzyż wykonany z metalowych rur z pasyjką. W 2009 r. po obu jego stronach ustawiono sześć drewnianych krzyży z dwuspadowym daszkiem (trzy dwuramienne i trzy łacińskie). Na dwóch z nich znajdują się tabliczki z listą pochowanych tutaj najprawdopodobniej żołnierzy przygotowaną przez dr inż. Adama Zakrzewskiego w ramach projektu „Honvedzi i Grenadierzy – przywracanie pamięci o walkach toczonych w okolicach Goszczy w listopadzie 1914 roku”.
Cmentarz leży za wsią, wśród pól, na wzniesieniu przy „Drodze J. Piłsudskiego” prowadzącej do Winiar. Ma kształt trójkąta prostokątnego o powierzchni około 0,05 hektara. Ogrodzony został żeliwnym ogrodzeniem. Na wprost wejścia znajduje się pomnik o wysokości około 12 m. Ma kształt kamiennej czworobocznej kolumny zwieńczonej brązową rzeźbą orła w koronie gotującego się do lotu. Na pomniku widnieje z przodu napis: „ Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego o niepodległość Polski.”, z boku od strony wschodniej: „W tem miejscu poległ w zwycięskiej walce bohaterski pluton Młota Fijałkowskiego 23.IX.1914”, z tyłu: „Powiat Pińczowski Bohaterskim Bojownikom o Wolność Ojczyzny 23.IX.1928”, z boku od strony zachodniej: „Kielce, Nowy Korczyn, Ostrowce, Szczytniki, Czarkowe, Opatowiec 6.VIII.1914 25.IX.1914” Przed pomnikiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Wzdłuż wsch. ściany jest rząd 14 kamiennych płyt nagrobnych o wymiarach 75x150 cm, z wykutymi krzyżami i odznakami I Brygady Legionów Polskich „Za wierną służbę” oraz napisami: „Nieznany żołnierz I Brygady Leg. Pol. Poległ 15 maja 1915 r.”.
W odległości ok.5 km od Nowego Korczyna w kierunku Buska Zdroju po lewej stronie drogi znajduje się jeden z największych cmentarzy z okresu I wojny światowej w tym regionie. Cmentarz jest widoczny z daleka w postaci kępy wysokich drzew graniczących z sosnowym laskiem. Został założony na planie prostokąta o zaokrąglonym tylnym boku i zajmuje około 1 h. powierzchni. Otoczony jest wałem ziemnym o wysokości ok. 1.5 m. Wejście na cmentarz znajduje się od strony drogi, prowadzi przez drewnianą bramkę wejściową przy której jest umieszczona tablica informacyjna. Na wprost wejścia znajduje się wysoki kopiec ziemny zwieńczony metalowym krzyżem z żelaznych rur, na którym znajduje się blaszany orzełek wojskowy z wyrytym napisem „1918-1939 Poległym za Polskę”.